Endüstri Mühendisliği (Yüksek Lisans Tezsiz) Yüksek Lisans Programı
Bölüm Tanıtımı

Endüstri Mühendisliği Bölümü, 1997 yılında Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulmuş ilk iki mühendislik bölümünden birisi ve ülkemizdeki vakıf üniversiteleri arasında alanında lisans programından mezun vermiş ikinci endüstri mühendisliği bölümüdür. 

Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Programı (MS), üretim ve/veya hizmet kuruluşlarının analiz ve tasarımı için öğrencilerin bilgi ve araştırma becerilerini geliştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Yüksek Lisans Programı, matematik, temel bilimler ve mühendislik bilimleri üzerine kurulmuştur. Öğrencilerin, Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırmasının teorik, teknik ve uygulamalı yönlerini öğrenmesi sağlanmaktadır. Programda öğretim dili İngilizcedir.

Yüksek Lisans programındaki temel araştırma alanları, üretim planlama ve envanter kontrol, imalat ve hizmet sistemlerinin tasarım ve analizi, lojistik ve tedarik zinciri, proje ve makine çizelgeleme, yöneylem araştırması, karar analizi ve kalite yönetimidir.

Yüksek Lisans programının "Tezsiz" opsiyonunda, toplam en az 30 kredi ders yüküne ek olarak Yüksek Lisans Projesi ile Araştırma Yöntemleri ve Etik derslerinin başarı ile tamamlanması gerekir.

Bölümümüzün akademik kadrosu, Türkiye ve yurtdışındaki seçkin üniversitelerden derecelerini almış olup, uzmanlıkları çerçevesinde ve geniş bir yelpazede öğrencilerimize endüstri mühendisliğinin değişik konularında öğretim vermektedir. 

  • 9 tam zamanlı öğretim üyesi
  • 4 tam zamanlı öğretim görevlisi
  • 1 kısmi zamanlı öğretim görevlisi
  • 1 araştırma görevlisi
  • 1 bölüm sekreteri